Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Konkursy NCN dla naukowców - OPUS i SONATA
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło nabór w kolejnych edycjach konkursów OPUS na projekty badawcze dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej oraz SONATA przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Łączny budżet obydwu flagowych konkursów NCN wynosi aż 700 mln zł. Termin składania wniosków upływa 15 grudnia 2021 r., o godz. 16:00.
Konkurs OPUS jest zaadresowany do naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, prowadzących badania podstawowe. Mogą w nim brać udział zarówno osoby nieposiadające stopnia naukowego, jak i doświadczeni badacze. Wymogiem jest jednak posiadanie przez kierownika projektu w swoim dorobku co najmniej jednej opublikowanej lub przyjętej do druku pracy naukowej. Czas realizacji badań może wynosić 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. W zgłaszanych do finansowania projektach możliwe jest wykorzystanie przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub współpraca z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych. Konkurs otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, w procedurze OPUS LAP.
W ramach konkursu OPUS 22 współpraca LAP możliwa jest w ramach współpracy w programie Weave między NCN, a:
- FWF - Austrian Science Fund,
- GAČR - Czech Science Foundation,
- ARRS - Slovenian Research Agency,
- DFG - German Research Foundation,
- SNSF - Swiss National Science Foundation.
W konkursie nie ma określonej górnej granicy kosztów projektu. Budżet całego konkursu w jego dwudziestej drugiej edycji wynosi 500 mln zł.
Konkurs SONATA przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy. W projektach badawczych poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
Nabór projektów trwać będzie do 15 grudnia 2021 r., o godz. 16:00. Szczegółowe informacje na temat konkursów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Nauki. Wnioski należy składać w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF. Formularze wniosków nie są jeszcze dostępne w systemie i zostaną udostępnione w późniejszym terminie.
UWAGA: Osoby zainteresowane udziałem w konkursach zobowiązane są do złożenia Formularza Zgłoszenia Projektu Badawczego, składając go w Sekcji Projektów Statutowych i Krajowych WWiZP (pok. 451, IV piętro, budynek żywieniowy).
Formularz należy złożyć najpóźniej do 17 listopada 2021 r.
Zachęcamy do wcześniejszego konsultowania pomysłów.
kontakt : tel. 261 817 297 e-mail: mkowanska@wim.mil.pl