Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Wsparcie dla badaczy z Ukrainy
Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło nabór w specjalnym programie dla badaczy z Ukrainy oraz umożliwiło zatrudnienie naukowców uciekających przed wojną w Ukrainie w ramach realizowanych projektów NCN. W związku z tym, Kierownicy grantów NCN prowadzonych w WIM mogą w ramach posiadanych środków powiększyć swoje zespoły o badaczy z Ukrainy. Zapraszamy również do udziału w konkursie POLONEZ BIS 2 dla badaczy z zagranicy.
Kierownicy grantów OPUS i SONATA BIS NCN mogą w ramach posiadanych środków zatrudnienić badaczy z Ukrainy. Fundusze na ten cel mogą pochodzić z każdej pozycji w kosztorysie załączonym do umowy grantowej z NCN. Maksymalna wysokość środków finansowych pochodzących z jednego grantu nie może jednak przekroczyć 100 000 złotych. W ramach tego limitu możliwe będzie zatrudnienie jednej osoby na rok, można także zatrudnić większą liczbę osób na krótszy czas lub z niższym wynagrodzeniem. Należy mieć na uwadze, że zatrudnienie badaczy z Ukrainy nie powinno spowodować niewykonania zaplanowanych wcześniej zadań.
W projektach można zatrudniać osoby, które:
- mają co najmniej stopień naukowy doktora (w ukraińskim systemie kandydat nauk) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach. Ich działalność i zainteresowania muszą być związane z tematyką projektów;
- przybyły do Polski 24 lutego 2022 r. lub później.
Zatrudnienie badacza powinno nastąpić najpóźniej do dnia 30 czerwca 2022 r. na okres maksymalnie 1 roku. Link do listu przewodniego Rady i Dyrektora NCN w ww. sprawie znajduje sięna stronie NCN.
Jednocześnie NCN rozpoczął nabór wniosków w specjalnym programie dla badaczy z Ukrainy, dzięki któremu będą mogli kontynuować pracę w polskich ośrodkach. W programie mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej stopień doktora (w systemie ukraińskim kandydat nauk/Candidate of Science) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach naukowych. Program obejmuje badania podstawowe i stosowane. Procedura składania i oceny wniosków w konkursie jest maksymalnie uproszczona i szybka. Wnioski powinny zawierać podanie przygotowane przez jednostkę oraz CV kandydatki lub kandydata. Oceniać je będą koordynatorzy dyscyplin NCN, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor Centrum. Także formalności związane z rozliczeniem przekazanych środków będą ograniczone do minimum. Jednostki naukowe uczestniczące w programie są zobowiązane do zapewnienia goszczonym badaczom opiekunów będących specjalistami w tej samej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej. Budżet programu specjalnego wynosi 6 mln złotych. Nabór wniosków rozpoczął się 28 marca br. Będą one rozpatrywane w tygodniowych odstępach. Podania przyjmowane są przez ePUAP. Program specjalny NCN jest realizowany jako zadanie zlecone Ministerstwa Edukacji i Nauki. Szczegółowe informacje, również w języku ukraińskim znajdują się na stronie NCN.
Ponadto, isntnieje również możliwość udziału naukowców z Ukrainy w programie POLONEZ BIS 2, dedykowanym osobom z zagranicy. Celem konkursu jest rozwój kariery naukowców poprzez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie ambitnych projektów badawczych realizowanych w najlepszych polskich ośrodkach. Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień naukowy doktora lub co najmniej cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy oraz które w okresie trzech lat poprzedzających datę otwarcia naboru w konkursie nie przebywały, nie były zatrudnione ani nie studiowały w Polsce dłużej niż 12 miesięcy łącznie.
W konkursie można otrzymać środki na wynagrodzenie dla kierownika projektu oraz członków zespołu badawczego, w tym stypendia dla studentów lub doktorantów, oraz na pokrycie kosztów związanych z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego, tj. aparatury oraz drobnego sprzętu naukowo-badawczego, materiałów, usług obcych, wyjazdów służbowych, udostępniania publikacji w otwartym dostępie i innych. Termin złożenia wniosków w systemie OSF upływa 15 czerwca 2022 r. o godzinie 16:00.
Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu z Sekcją Projektów Statutowych i Krajowych WWiZP (pok. 451, IV piętro, budynek żywieniowy); rozliczenianaukowe@wim.mil.pl; tel.: 261-817-296/297/298