Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Otwarta nauka
Open Access - pilotażowy program w ramach licencji Elsevier
Wojskowy Instytut Medyczny przystąpił do pilotażowego programu publikowania otwartego Elsevier przewidzianego na lata 2019-2021. Program Open Access pozwala na publikację w jakimkolwiek czasopiśmie Elsevier w trzech kolejnych latach odpowiednio: 500, 1000 i 1500 artykułów z Polski, których koszt został już sfinansowany w ramach licencji krajowej Elsevier. Warto skorzystać z szans, jakie stwarza ten program i zapoznać się z jego podstawowymi założeniami.
W ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 działa program pilotażowy publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych.
Termin licencja krajowa odnosi się do otwartego dostępu dla ponad 500 instytucji naukowych, co w praktyce oznacza możliwość korzystania ze zbiorów przez wszystkich naukowców i studentów w Polsce. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi jedyną wirtualną bibliotekę na świecie, która umożliwia powszechny, wolny dostęp na terenie całego kraju.
Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access (lista zweryfikowana przez Elsevier w sierpniu 2019 r.). Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019 r. MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie. W konsekwencji 2 września został uruchomiony tylko program A, w ramach którego mogą być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku. Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 r. będzie zależał do selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW.
Do programu (A i B) można zgłaszać artykuły wysłane do czasopisma nie wcześniej niż 31 maja 2019 r., kiedy została podpisana nowa umowa licencyjna, z wyłączeniem artykułów, które przed 2 września 2019 r. zostały już zaakceptowane i skierowane do publikacji w modelu subskrypcyjnym lub w otwartym na koszt autora. Program obejmuje artykuły typu: Case Reports (CRP), Data (DAT), Full Length Articles (FLA), Micro Articles (MIC), Software (OSP), Reviews (REV), Replication Study (RPL), Short Communications (SCO), Short Surveys (SSU), Videos (VID), Practice Guidelines (PGL) i Protocols (PRO), patrz opis typów. Przedmiotem finansowania w programie A oraz przedmiotem zniżki w programie B jest opłata za publikację otwartą – Article Processing Charge (APC). Wysokość tej opłaty zależy od czasopisma, patrz cennik standardowy Elsevier. Opłaty za wszelkie dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp) są rozliczane osobno od APC, na koszt autora i bez zniżki. Autor otrzymuje za te usługi indywidualną fakturę, niezależnie od tego czy artykuł jest publikowany w ramach programu A lub B lub w sposób tradycyjny.Można do niego zgłaszać artykuły aż do momentu wyczerpania ich całkowitej liczby przewidzianej na ten rok.
Źródło: Wirtualna Biblioteka Nauki, ICM UW