Studenckie koła naukowe
Konferencja Studenckich Chirurgicznych Kół Naukowych WIM oraz WUM
Konferencja składała się z cyklu pięciu prezentacji przygotowanych przez studentów oraz wykładu przedstawiciela firmy Biomedica. Dotyczył on wykorzystania terapii podciśnieniowej w chirurgii.
Pierwszym prelegentem był Patryk Pszczółkowski, omówił rzadkie powikłanie po zabiegu operacji wyrostka robaczkowego, jakim jest przetoka jelitowo-skórna. Kolejna prezentacja - Karoliny Jeleńskiej - dotyczyła ciała obcego w przewodzie pokarmowym.
Pierwszym prelegentem był Patryk Pszczółkowski, omówił rzadkie powikłanie po zabiegu operacji wyrostka robaczkowego, jakim jest przetoka jelitowo-skórna. Kolejna prezentacja - Karoliny Jeleńskiej - dotyczyła ciała obcego w przewodzie pokarmowym.
Karolina Wychowaniec omówiła natomiast zasady działania Szpitala Polowego w Afganistanie. Bardzo szczegółowo przedstawiła algorytmy postępowania z rannymi na polu walki. Zaprezentowała także wyjątkowo ciekawy przypadek kliniczny chorego, który doznał ciężkich obrażeń wielomiejscowych w trakcie działań wojennych. Ranny trafił w ręce lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy wykonali zabieg z pogranicza ortopedii, chirurgii naczyniowej i plastycznej, przywracając choremu pełną sprawność w kończynie górnej. Ta prezentacja została przez zgromadzonych najwyżej oceniona, autorzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez firmę Biomedica.
Czwarty z występujących studentów - Marcin Maciejewski - omówił chirurgiczne leczenie otyłości, szczegółowo prezentując zgromadzonym wskazania i przeciwwskazania do zabiegu bariatrycznego. Przedstawił także rodzaje operacji (restrykcyjne i wyłączające) stosowane w chirurgicznym leczeniu otyłości. Zaprezentował zgromadzonym statystykę tego typu zabiegów wykonanych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM w latach 2010-2012. Omówił także plan postępowania z chorym przed zabiegiem operacyjnym. Obejmuje ono m.in. konsultacje psychologa oraz dietetyka. Klinika Chirurgii WIM jest wiodącym polskim ośrodkiem chirurgicznego leczenia otyłości. Wykonuje się w niej rocznie ok. 200 tego typu zabiegów. Kierownik Kliniki – prof. Krzysztof Paśnik jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chirurgii bariatrycznej, którą zajmuje się od 1993 r.
Ostatnią prezentację przedstawiła Katarzyna Bartosiak. Wykład dotyczył innowacyjnej metody w leczeniu przetoki trzustkowo-dwunastniczej, polegającej na wykorzystaniu opatrunków VAC (Vacuum Assisted Closure) Abdominal (stosowanych na „otwartym brzuchu). Wojskowy Instytut Medyczny jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce wykorzystujących system VAC, a szczególnie opatrunki typu Abdominal. Metoda podciśnieniowa znana jest w Polsce od kilkunastu lat, z powodzeniem stosuje się ją w terapii ran zakażonych. Jednak od niedawna wykorzystuje się ją również u pacjentów z laparostomią.
Warto zaznaczyć, że Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii jako pierwsza w Polsce, w lipcu 2013 r., wykorzystała w terapii opatrunek typu Spider VAC. Obecnie – jako jeden z zaledwie trzech ośrodków w Polsce - używa systemu najnowszej generacji, przełomowego w terapii podciśnieniowej, jakim jest VAC Ulta.
Po cyklu prezentacji studentów, zgromadzeni wysłuchali wykładu przedstawiciela firmy Biomedica, omawiającego zasady działania systemu VAC (Vacuum Assisted Closure).
Gościem honorowym Konferencji był kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM, prof. Krzysztof Paśnik. W spotkaniu udział wzięli także opiekunowie Studenckiego Chirurgicznego Koła Naukowego – mjr lek. Emil Jędrzejewski oraz lek. Piotr Florczuk-Dąbek. Do udziału zaproszono przedstawicieli Chirurgicznego Koła Naukowego „Kindley”, działającego przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przybyło liczne grono studentów oraz opiekun Koła - dr Monika Bieniasz.
Warto zaznaczyć, że dopełnieniem każdej prezentacji był wyczerpujący komentarz zgromadzonych gości - Prof. Paśnika oraz opiekunów Koła działającego w WIM.
Piotr Florczuk-Dąbek