Studenckie koła naukowe
Kolejna konferencja z cyklu „Emergency Room”
Dwie prace teoretyczne oraz pięć przypadków z pogranicza Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii poznali uczestnicy kolejnej już edycji konferencji „Emergency Room”. Poruszane tematy dotyczyły płynoterapii w praktyce anestezjologicznej, najczęstszych zatruć i sposóbów ich leczenia, postępowania z pacjentem w ciężkich urazach oraz hipotermii. Organizatorami były: Anestezjologiczne Koło Naukowe oraz Studenckie Koło Naukowe „Sortownia” działające w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Oba działają w WIM.
Wykład ekspercki „Damage Control w praktyce SOR” wygłosił kpt. rez. lek. Maciej Błaszczyszyn, opiekun „Sortowni”. Na konferencji, w roli komentatorów, obecni byli również dr n. med. Andrzej Truszczyński oraz płk dr n. med. Robert Brzozowski.
Gościem specjalnym była lek. Dorota Jaguś z Fundacji SASA, która wygłosiła wykład „Kudzili he - leczenie hinduskiego pacjenta” oraz lek. Piotr Łącki, który opowiedział o postępowaniu w stanach nagłych na pokładzie samolotu pasażerskiego.
Głosami uczestników nagrodę za najlepszą pracę otrzymali: Piotr Grabski, Krzysztof Hoffman i Anna Krupa, którzy omówili temat Damage Control Resuscitation w przypadku obrażeń wielonarządowych.
Konferencja odbyła się 20 stycznia.
Następne spotkanie z cyklu Emergency Room zaplanowano na 3 marca o godzinie 17.30 w Auli WIM. Tym razem gospodarzem będzie Studenckie Koło Naukowe działające przy Klinice Nefrologii.
Tekst i zdjęcie: Piotr Grabski