Studenckie koła naukowe
Studenckie Koło Naukowe Psychiatrii Klinicznej
W dniu 4 grudnia rozpoczęło działalność Studenckie Koło Naukowe Psychiatrii Klinicznej (KNPK) przy Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Członkowie koła rekrutują się ze studentów dwóch ostatnich lat studiów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wybrali jako kierunek specjalizacyjny – psychologię kliniczną, neuropsychologię i psychoterapię. Koło działa w oparciu o umowę o wzajemnej współpracy, zawartą pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym, a Katedrą Psychopatologii i Psychoterapii Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas spotkania inauguracyjnego wybrano zarząd koła. Przewodniczącą została Monika Filarowska, a zastępcą Natalia Michalak. W trakcie tego spotkania ustalono również regulamin pracy koła oraz cele naukowe jakie stawiają sobie jego uczestnicy.
Przyjęto, że:
1.Spotkania merytoryczne Koła Naukowego Psychiatrii Klinicznej będą odbywały się co najmniej raz w miesiącu. Poza ogólnymi spotkaniami Koła, każdy z jego członków będzie przygotowywał indywidualne studium przypadku w oparciu o pracę z pacjentem hospitalizowanym w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego.
2.Aby umożliwić jak najlepsze warunki do komunikacji i współpracy ustalono górną granicę liczby członków KNPK – 12 osób.
3.Osoba, która chciałaby dołączyć do Koła zobowiązana jest przygotować opis swoich zainteresowań naukowych w zakresie psychiatrii klinicznej i przedstawić go opiekunowi KNPK.
4.Utrata członkostwa następuje z powodu: zaniedbań członka KNPK wobec pacjenta dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności na spotkaniach Koła
5.Każdy członek Koła jest zobowiązany do: regularnego kontaktu z pacjentem Kliniki w celu przeprowadzeniu wywiadu i postawienia wstępnej diagnozy; przygotowania i przedstawienia na spotkaniu merytorycznym KNPK (I) studium przypadku pacjenta, z którym spotykał się indywidualnie i (II) referatu na wybrany temat związany z problematyką psychiatryczną.
W zakresie pracy naukowej ustalono wstępnie, że do czasu zakończenia semestru letniego roku akademickiego 2009/2010 powstaną dwie prace typu case study, które zostaną opublikowane w czasopismach z listy MNiSW
Opiekunem naukowym koła jest ppłk dr n. med. Radosław Tworus adiunkt Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, a koordynatorem pracy koła ze strony Wydziału Psychologii UW jest mgr Maciej Sierzpowski doktorant w Katedrze Psychopatologii i Psychoterapii.
Lista członków koła:
1.Bródka Małgorzata
2.Daciuk Joanna
3.Filarowska Monika
4.Janczewska Katarzyna
5.Michalak Natalia
6.Mikołajczyk Michał
7.Pietruszewska Anna
8.Rysiak Justyna
9.Strząska Magdalena
10.Szkodzińska Anna
Przewodnicząca koła: Monika Filarowska monafil@wp.pl
Oficjalna strona internetowa Koła Naukowego Psychiatrii Klinicznej: http://www.psychologia.pl/knpsychiatrii/