„Biała niedziela” na Mazurach
Ponad 150 mieszkańców kilku niewielkich wsi z mazurskich okolic Nidzicy i Szczytna mogło skorzystać z badań profilaktycznych przeprowadzonych społecznie, w wolnym czasie, przez specjalistów z Zakładu Patomorfologii WIM. Badania dotyczyły raka pęcherza moczowego, który znajduje się w czołówce wykazu chorób nowotworowych, na jakie zapadają Polacy.
- Zainteresowanie badaniami poważnie przekroczyło nasze prognozy. Liczyłam, że pojawi się u nas 30, no może 50 osób. Przyszło kilka razy więcej – mówi dr n. med. Krystyna Zieniuk z WIM.
Akcję przeprowadzono na prośbę władz gminy Jedwabno oraz Towarzystwa Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla Wszystkich”. - Kiedyś nasze stowarzyszenie zorganizowało „Białą niedzielę” we współpracy z jedną z klinik okulistycznych. W efekcie, u kilkorga dzieci wykryto wadę wzroku. Teraz cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z pomocy pracowników WIM. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ciężko dostać się do lekarza-specjalisty. Skorzystało sporo osób. Ale trzeba powiedzieć, że ludzie boją się takich badań. Mówią, że będą się leczyć jak zachorują – relacjonuje Mirosława Kozuba prezes „Razem dla Wszystkich”.
W prace zaangażował się zespół z Zakładu Patomorfologii CSK WIM. Kierowała nim dr n. med. Krystyna Zieniuk, pomagały mgr Marzena Jesiotr i technicy analityki: Anna Suda, Agata Ongirska, Grażyna Madejska i Karina Zajączkowska. Pomoc diagnostyczno-konsultacyjną zagwarantowali prof. Wojciech Kozłowski oraz dr Andrzej Dąbek.
Badania pod hasłem „Rak to nie wyrok” przeprowadzono 4 i 5 października 2014 r. w wiosce Jabłonka, położonej nad jeziorem Omulew w powiecie nidzickim oraz w miejscowości Jedwabno w powiecie szczycieńskim. Było one możliwe wyłącznie dzięki sponsorom, którzy pokryli koszty niezbędne do przeprowadzenia „Białej niedzieli”. Specjaliści z WIM pracowali społecznie.
- Działaliśmy w porozumieniu z miejscowymi lekarzami rodzinnymi. Do nich trafią wyniki badań, które wykonamy w naszym zakładzie. Jeśli okaże się, że wykryjemy przypadki wymagające dalszej diagnostyki i leczenia, to - na ogólnych zasadach gwarantowanych przez NFZ - chcielibyśmy pomóc takim osobom w naszej Klinice Urologii WIM lub w specjalistycznym szpitalu w Olsztynie – wyjaśnia dr Krystyna Zieniuk.
Rak pęcherza moczowego to bardzo poważna choroba. Z badań statystycznych Zakładu Epidemiologii Nowotworów Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej wynika, że w Polsce to czwarty z najczęściej leczonych nowotworów.
- Ta inicjatywa wpisuje się w obchody 50-lecia istnienia wojskowego szpitala przy Szaserów. „Białe niedziele” prowadzone przez pracowników wojskowej służby zdrowia mają długą tradycję. Znacząco wpływały na zwiększenie dostępności do badań profilaktycznych, o które szczególnie trudno w niewielkich miejscowościach. Warto podkreślić, że panie z Zakładu Patomorfologii WIM przeprowadziły te badania z własnej inicjatywy, poświęcając wolny czas – podkreśla gen. bryg. dr. hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
W Zakładzie Patomorfologii WIM deklarują, że zespół chętnie będzie prowadził kolejne „Białe niedziele”. – Znamy bowiem wagę profilaktyki. Ale – podobnie jak w tym przypadku - musi się znaleźć sponsor. My będziemy pracować społecznie, ale kosztami badań nie możemy obciążać budżetu naszego szpitala – kończy dr Krystyna Zieniuk.
Fot. Z archiwum dr Krystyny Zieniuk oraz Andrzej Kosater/WIM