Nowa metoda korekcji wady wzroku już w WIM
Dotychczas w Polsce wszczepiono zaledwie kilka takich nowoczesnych soczewek. Od kilku tygodni zabieg można wykonać także w Klinice Okulistyki WIM. Do tej pory soczewki Visian ICL wszczepiono ponad 225 tysiącom pacjentów na całym świecie. Jednak w Polsce metoda dostępna jest od niedawna. W WIM – od 1 października 2014 r. Dbając o najwyższą jakość, produkująca soczewki firma Staar, certyfikuje chirurgów przeprowadzających operacje. Tylko osoby, które przeszły odpowiednie przeszkolenie otrzymują dostęp do internetowego kalkulatora soczewki Visian ICL, pozwalającego wykonać idealną korekcję wzroku. Wykonuję takie operacje i mogę potwierdzić powszechną opinię – przynoszą bardzo dobre rezultaty – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki WIM.
To dobre wiadomości dla pacjentów. Gorsze - NFZ nie refunduje kosztów podobnych operacji.
Soczewka Visian ICL uważana jest za soczewkę z grupy „Premium”. Dzięki niej można widzieć zdecydowanie lepiej, niż przy zastosowaniu popularnych procedur korekcji wzroku, np. metodą laserową.Obraz jest ostrzejszy, jaśniejszy i bardziej żywy.
- Jeśli okaże się to konieczne, soczewka może być usunięta lub zastąpiona. To jedna z bardzo ważnych zalet Visian ICL. W przypadku procedur laserowych nie ma takiej możliwości, są one nieodwracalne – dodaje lek. Rafał Pawlik z Kliniki Okulistyki WIM.
Warto podkreślić, że Visian ICL chroni wnętrze gałki ocznej przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, ma bowiem wbudowany filtr UV.
Soczewkę ICL zbudowano z biokompatybilnego materiału Collamer. Nazwa pochodzi z połączenia słów „kolagen” i „polimer”. Ponieważ właściwości materiału są prawie identyczne jak soczewki w oku człowieka, więc Collamer bardzo podobnie przepuszcza światło. Efektem jest więc ostrzejsze, wyraźniejsze widzenie oraz rzadsze występowanie odblasków, objawu „halo” lub słabszej widoczności w nocy.
Tego nie można osiągnąć poddając się popularnym metodom korekcji wzroku.
Co ważne Collamer jest łatwy do wszczepienia. Chirurg umieszcza Visian ICL za tęczówką. Implant jest niewidoczny dla pacjenta i innych osób. Tylko okulista będzie w stanie stwierdzić, że znajduje się on w oku.
Największą wadą tej metody jest jej koszt. Cena zabiegu w jednym oku to 6,5 tys. zł. Niestety, kosztów nie refunduje NFZ. Zgodnie z wytycznymi Funduszu, ubezpieczonemu musi wystarczyć korekta wad wzroku gwarantowana przez szkła okularowe.
- Chyba nigdzie na świecie z publicznych funduszy nie refunduje się podobnych zabiegów. Nie jest więc to metoda dla każdego myślącego o operacyjnej korekcji wzroku. Ale analizując funkcjonalność i dobre efekty soczewki Visian ICL, może to być rozwiązanie problemu wielu aktywnych, szczególnie młodych ludzi – wyjaśnia prof. Marek Rękas.
Gdzie uzyskać więcej informacji?
W Wojskowym Instytucie Medycznym badanie kwalifikacyjne przeprowadza lek. Rafał Pawlik (rpawlik@wim.mil.pl), a operacje - prof. dr hab. n. med. Marek Rękas (mrekas@wim.mil.pl).
Pisząc do jednego z tych specjalistów można uzyskać wyczerpujące informacje o Visian ICL.
Dla kogo jest ta metoda?
* Soczewka Visian ICL jest przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów krótkowzrocznych w wieku od 21 do 45 lat.
* Korekta krótkowzroczności obejmuje zakres od -3.00D do -20.0D.
* Przez ostatni rok przed zabiegiem wada wzroku musi być stabilna.
* Zachowana musi być odpowiednia głębokość komory przedniej oka oraz gęstość komórek śródbłonka - pomiary odbywają się podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu.
* Z soczewki Visian ICL mogą skorzystać pacjenci z cienką rogówką oraz z zespołem suchego oka, czyli pacjenci zdyskwalifikowani z zabiegów laserowych.
* Nie mogą z niej skorzystać pacjenci po wcześniejszych zabiegach okulistycznych, po przebytych zapaleniach tęczówki, z jaskrą, zaćmą, ze zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki, retinopatią cukrzycową lub chorobami układowymi.
Jak przebiega operacja?
Implantacja jest krótką procedurą trwającą tylko kwadrans. Zabieg przeprowadzany jest w sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym, z pełnym zachowaniem świadomości pacjenta. Implantacja soczewki Visian ICL odbywa się z wykorzystaniem injektora przez mikronacięcie rogówki na długość około 3,2 mm. Niewielkie rozmiary nacięcia powodują brak konieczności zakładania szwów. W okresie pooperacyjnym przez 3 tygodnie stosuje się krople przeciwzapalne.
Zabieg nie wiąże się z usuwaniem soczewki własnej. Jest odwracalny, czyli istnieje możliwość usunięcia wszczepionego implantu.