ŚWIATOWY DZIEŃ POCHP W WIM
19 listopada 2014 r. obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Ta wciąż mało znana choroba, która nieodwracalnie uszkadza płuca, jest już trzecią przyczyną zgonów ludzi na świecie. W większości przypadków można jej skutecznie zapobiegać, a jeśli się rozwinie, można wcześnie ją wykrywać i spowalniać rozwój odpowiednią terapią. Przypomina o tym hasło tegorocznego Dnia: „Nie jest jeszcze za późno”.
Z okazji Światowego Dnia POCHP Dyrekcja Wojskowego Instytutu Medycznego , Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” zorganizowali w Wojskowym Instytucie Medycznym konferencje prasową poświęconą POCHP.
Zamierzeniem organizatorów spotkania było podniesienie świadomości społecznej na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która stanowi trzecią główną przyczynę zgonów na świecie oraz uświadomienie, że wczesne rozpoznanie stanowi wielką szanse na podjęcie terapii i przedłużenie życia chorych.
W konferencji uczestniczyli dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski,Zastępca Dyrektora ds. Nauki, Wojskowy Instytut Medyczny, dr med. Tadeusz Zielonka, Przewodniczący Warszawsko Otwockiego Oddziału PTCHP, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Poradnia Domowego leczenia Tlenem WIM,Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Konferencje prowadziła Ewa Dux-Prabucka, Prezes Stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”
Dr Tadeusz Zielonka, przewodniczący warszawsko-otwockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc przypomniał, że na POChP cierpią głównie osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły przez wiele lat tytoń. Wśród innych środowiskowych czynników ryzyka choroby, które zyskują coraz większe znaczenie, pulmonolog wymienił zanieczyszczenie powietrza. dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, zastępca dyrektora ds. nauki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wyjaśnił, że czynniki drażniące, takie jak dym tytoniowy i zanieczyszczenia, powodują przewlekły stan zapalny w oskrzelach i płucach, a na tym podłożu rozwija się POChP. Choroba uszkadza płuca i pogarsza ich czynność.
Objawia się przede wszystkim przewlekłym kaszlem (zwłaszcza w ciągu dnia), któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny oraz dusznością - początkowo podczas wysiłku, a później także w spoczynku. Nieleczona prowadzi do całkowitej niewydolności oddechowej.
Prof. Chciałowski zwrócił uwagę, że POChP jest chorobą ogólnoustrojową, w której zajęte są nie tylko płucai oskrzela, ale też układ sercowo-naczyniowy. Z niektórych badań wynika, że nawet połowa chorych na POChP cierpi także na schorzenia układu krążenia, w tym na niedokrwienną chorobę serca, częściej występują zawały, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca i zespół metaboliczny, osteoporoza, zanik mięśni, anemia, zaburzenia hormonalne, a także rak płuca. Z powodu przewlekłego niedotlenienia i problemów z krążeniem mózgowym u pacjentów dochodzi do zaburzeń w ośrodkowych układzie nerwowym. Nawet u 50 proc. chorych na POChP stwierdza się depresję - tłumaczył prof. Chciałowski. Ma to związek i z tym, że choroba prowadzi do izolacji społecznej, samotności, a w związku z niewydolnością oddechową pacjent jest coraz bardziej zależny od innych osób.
- POChP nie powstaje z dnia na dzień, to wiele miesięcy i lat ubywania czynności płuc - tłumaczył dr Piotr Dąbrowiecki, z Poradni Domowego Leczenia Tlenem WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorychna Astmę, Alergię i POChP.
Podkreślił, że stwarza to szansę na wykrywanie POChP w stadium lekkim lub umiarkowanym. Można wówczas zastosować odpowiednią terapię oraz edukację, dzięki której pacjent m.in. może rzucić palenie i przeżyć tak długo, jakosobazdrowa.
- Niestety, ciągle u zbyt wielu pacjentów POChP jest rozpoznawane w postaci zaawansowanej - mówił specjalista. - Na 2 mln chorych w Polsce rozpoznanie postawione ma jedynie ok. 20% Eksperci obecni na wtorkowym spotkaniu ocenili, że aby zmniejszyć śmiertelność związaną z POChP, konieczne jest m.in. zwiększenie dostępu do badań spirometrycznych, poprzez lepsze ich finansowanie, a także edukacja personelu, który je wykonuje, gdyż obecnie bardzo wiele badań spirometrycznych jest złej jakości.
Z okazji Światowego Dnia POCHP w Wojskowym Instytucie Medycznym odbędą się dziś 19.11.2014 warsztaty dla chorych na POCHP w Sali 306 piętro 3 budynek główny. Warsztaty poprowadzi dr Piotr Dąbrowiecki (wstęp wolny ).
W czwartek 20.11.2014 odbędą się warsztaty dla chorych uzależnionych od palenia tytoniu „Jak skutecznie rzucić palenie” warsztaty poprowadzi dr Patrycja Grabowska Krawiec pulmonolog i psycholog. Zapraszamy wszystkich którzy nie mogą sobie poradzić z nałogiem.
W piątek 21.11.2014 w Poradni specjalistycznej Poziom 2A odbędą się bezpłatne badania spirometryczne wraz z konsultacja specjalistyczną dla osób zagrożonych POCHP. Zapraszamy palaczy tytoniu po 40 r.ż z objawami duszności wysiłkowej.
http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/telewizyjny-kurier-warszawski/wideo/18112014/17703438