Specjaliści z WIM zbadają mieszkańców Republiki Środkowej Afryki
Pracownicy Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego przeprowadzą największe od kilkudziesięciu lat badania związane z chorobami pasożytniczymi mieszkańców Republiki Środkowej Afryki. Będzie to jeden z pozytywnych efektów funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tym kraju.
- Obecnie do największych problemów zdrowotnych mieszkańców Republiki Środkowej Afryki, a co za tym idzie zagrożeń zdrowotnych dla stacjonujących tam polskich żołnierzy, należy malaria, AIDS, gruźlica, choroby zakaźne oraz pasożytnicze przewodu pokarmowego – tłumaczy, pracujący w PKW RŚA, płk dr hab. med. Krzysztof Korzeniewski, prof. nadzw. WIM, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej (ZEiMT).
W Afryce pułkownik prowadzi badania aktualnego stanu zdrowia personelu PKW pod kątem możliwości zachorowań i zawleczenia do Polski chorób inwazyjnych i infekcyjnych, w szczególności malarii i pasożytów jelitowych. Żołnierze przechodzą testy diagnostyczne, pobierany jest od nich także materiał biologiczny do kompleksowych badań parazytologicznych, jakie zostaną przeprowadzone w ZEiMT WIM w Polsce.
- W ramach pomocy humanitarnej materiał biologiczny do badań w kierunku występowania pasożytów jelitowych zostanie pobrany również od polskich misjonarzy i ludności miejscowej. Dzięki przychylności Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP zostanie on przetransportowany do pracowni parazytologicznej naszego Zakładu. Na podstawie diagnostyki parazytologicznej ustalimy prewalencję zarażeń oraz ukierunkowane leczenie przeciwpasożytnicze – kontynuuje prof. Korzeniewski.
Ostatnie badania przesiewowe tamtejszej ludności - dotyczące występowania chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego - wykonywano w latach 80 XX wieku. Obecnie prof. Korzeniewski chce wykonać takie badania u ponad 3 tys. mieszkańców. Będzie to niewątpliwie jednym z największych przedsięwzięć medycznych dotyczących diagnostyki pasożytów jelitowych w tamtym rejonie Afryki.
Płk Korzeniewski odwiedził także Instytut Pasteura w stolicy kraju, Bangui, gdzie rozmawiał z dyrekcją na temat możliwości współpracy naukowej i wymiany doświadczeń w zakresie diagnostyki i leczenia chorób pasożytniczych.
Fot. Krzysztof Korzeniewski