8 maja. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Rak jajnika jest piątym, najczęściej diagnozowanym, nowotworem u kobiet w Polsce. Aż u 80 proc. chorych jest on wykrywany w stadium zaawanasowanym. Nadzieją napawa jednak fakt, że - podobnie jak inne nowotwory - jest coraz lepiej zbadany. Od niedawna chore w WIM mogą się leczyć w zdecydowanie lepszych warunkach. Po gruntownym remoncie, właśnie otwarto Oddział Kobiecy Kliniki Onkologii WIM.
- W chorobach nowotworowych warunki, w jakich pacjent jest leczony, mają olbrzymi wpływ na efektywność leczenia. Dlatego tak ważne jest zagwarantowanie intymności, właściwego zaplecza sanitarno-socjalnego. Temu służył remont – przekonuje gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – dyrektor WIM.
Lepsze warunki wpływają na większy komfort psychiczny chorych. – Dlatego po przeniesieniu pacjentek do nowych pomieszczeń zauważyliśmy, że zmniejszyła się liczba drobnych interwencji lekarskich i pielęgniarskich – dodaje prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik – kierownik Kliniki Onkologii.
- Rak jajnika jest piątym, najczęściej diagnozowanym, nowotworem u kobiet w Polsce – tłumaczy ppłk dr hab. n. med. Lubomir Bodnar – kierownik Oddziału Kobiecego w Klinice Onkologii WIM.
Ten nowotwór nie boli, nie daje specyficznych objawów, a jego sygnały mogą być kojarzone bardziej z układem trawiennym, niż rozrodczym. Tylko u 20 proc. chorych kobiet jest wykrywany w stadium niezaawanasowanym.
- Współczesna medycyna stale dąży do jak najlepszego poznania mechanizmów powstawania i rozwoju nowotworów. Dzięki temu, także w raku jajnika, możemy coraz skuteczniej dobierać strategie leczenia i pomagać chorym kobietom. Od kilku lat oprócz metod chirurgicznych i standardowej chemioterapii, mamy możliwość zastosowania także terapii ukierunkowanych molekularnie. Dzięki normalizacji systemu naczyń krwionośnych oplatających guz ułatwia ona penetrację cytostatyków do środowiska nowotworu, wspomagając proces leczenia. Zatem nawet w zaawansowanej chorobie mamy dziś narzędzia, które możemy zaproponować naszym pacjentkom – kontynuuje dr hab. Lubomir Bodnar.
Wyczerpujące informacje, poradniki dla kobiet, ich partnerów oraz bliskich można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej kampanii „Dla niej. Możemy więcej”: http://dlaniejmozemywiecej.pl/
Otwarcie Oddziału w obiektywie Andrzeja Kosatera. Uroczystość odbyła się 7 maja 2015 r.: