„Patient-oriented medical care”. Pierwsza Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych
Tworzenie dobrze przygotowanych, znających swoje zadania, mówiących tym samym językiem zespołów specjalistów z różnych dziedzin, oznacza pomoc medyczną niesioną szybciej, sprawniej i skuteczniej. - Temu poświęcona będzie konferencja przygotowywana w WIM. Jej tematem przewodnim jest działanie i współdziałanie zespołów interdyscyplinarnych w najbardziej wymagających dziedzinach medycyny. Celem konferencji jest nie tylko edukacja, ale również budowanie relacji pomiędzy grupami zawodowymi pracowników medycznych, których wspólnym celem jest poprawa jakości życia i rokowania chorych - mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Doświadczenia z wojny
Ze względu na swoją specyfikę, szpital przy Szaserów czerpie z doświadczeń pracowników wyniesionych ze służby na misjach w Iraku i Afganistanie. Tam, w warunkach wojny, najlepiej widać jak wiele zależy od sprawnego działania grup medyków często reprezentujących odległe specjalności. W szpitalu polowym kompetencje członków trauma teamu wzajemnie się zazębiają, a koordynację członków zapewnia team leader. W skład zespołu wchodzą nie tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy, ale także technicy medyczni, diagności laboratoryjni, psycholog, koordynatorzy i wielu innych. Zaczynają pracę, gdy pacjent jest jeszcze daleko od szpitala.
Część wojennych doświadczeń wdrożyliśmy w WIM. Po wprowadzeniu zespołowego modelu działania i przypisaniu każdemu członkowi zespołu urazowego ściśle określonych zadań, w SOR WIM średni czas zabiegu prowadzonego w obszarze resuscytacyjno-zabiegowym skróciliśmy o ok. 10 proc.
Szybciej nieść pomoc
W Klinice Kardiologii WIM, dzięki doposażeniu w sprzęt telemedyczny oraz nawiązaniu współpracy ze stacjami ratownictwa medycznego, udało się skrócić czas pomiędzy momentem zawału a chwilą podjęcia leczenia chorego. Wymagało to skoordynowania pracy ratowników w karetkach pogotowia, personelu SOR-ów oraz Pracowni Hemodynamicznej w WIM. Teraz lekarz-hemodynamik, na podstawie danych dostarczonych z karetki pogotowia, decyduje o transporcie chorego bezpośrednio na stół operacyjny, pomijając wszystkie potencjalnie możliwe etapy pośrednie, m.in. SOR.
Postawienie na zespoły interdyscyplinarne i budowanie relacji, skutkuje zmniejszającą się - wczesną i odległą - śmiertelnością pourazową.
Rozmawiać o barierach
- W czasie konferencji chcemy otwarcie i śmiało rozmawiać o dzielących nas barierach, przeszkodach i zagrożeniach we wspólnym działaniu. Postaramy się przekonać, że dobra organizacja pracy zespołów, oparta na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu różnych ról w procesie leczenia, jest najlepszą drogą do poprawy stanu zdrowia naszych podopiecznych. Pokażemy również jak nowoczesne narzędzia teleinformatyczne wspomagają sprawne działanie systemu opieki zdrowotnej od stanów nagłych do opieki poszpitalnej. Zapraszamy lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych. To właśnie w tak szerokim gronie chcemy budować nową jakość dyskusji o opiece zdrowotnej zorientowanej na pacjenta! - zaprasza gen. Grzegorz Gielerak.
Konferencja odbędzie się między 19-21 listopada 2015 r. w Zegrzu k. Warszawy.
Szczegóły dostępne będą na stronie: https://wimcon.wim.mil.pl/konferencja-interdyscyplinarna/#about