III Polskie Dni Spirometrii pod hasłem „Oddychaj czystym powietrzem”. 14-19 września 2015 r.
Konferencja prasowa w WIM zainauguruje III Polskie Dni Spirometrii „Oddychaj czystym powietrzem”. Zaproszeni eksperci przedstawią najnowsze dane, dotyczące chorób układu oddechowego i ich diagnozowania w Polsce. Konferencja odbędzie się 14 września br. (poniedziałek), o godzinie 10:00, na terenie WIM, w sali 236.
Prelegenci:
Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Wojskowy Instytut Medyczny, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP: „Kampania „Oddychaj czystym powietrzem. Dni Spirometrii jako element edukacji w zakresie przyczyn, przebiegu i skutków astmy oskrzelowej i POChP”.
Prof. dr hab. med. Bolesław Samoliński, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Alergologiczne: „Od astmy i alergii wieku dziecięcego do CVD i przedwczesnej śmierci osób starszych - rola wczesnej diagnostyki”.
Dr hab. inż. Artur Badyda, Politechnika Warszawska, Wojskowy Instytut Medyczny: „Ocena obciążenia wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia z powodu zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach”.
Dr med. Tadeusz Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc: „Dlaczego płuca chorują?”
Dlaczego kaszląc i odczuwając duszność nie powinniśmy zwlekać z diagnostyką?
Obturacyjne choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) dotykają 6 mln Polaków. Podstawą rozpoznawania obturacyjnych chorób płuc jest badanie spirometryczne. W trakcie spirometrii można określić pojemność płuc i ilość przepływającego powietrza przez układ oddechowy. Porównując te dwa wyniki można wyliczyć współczynnik, który będzie świadczył, że mamy odczynienia z chorobą obturacyjną płuc (astma, POCHP). Mówiąc najprościej spirometria pomaga postawić trafna diagnozę. Niestety zbyt mało chorych z przewlekłymi objawami (kaszel, duszność) ma wykonywane badanie spirometryczne. Dlatego od 6 lat organizujemy w Polskie Dni Spirometrii. W ciągu ostatnich 5 lat ponad 30 tyś. osób, wykonało spirometrią, a 6 tyś. pomogliśmy postawić odpowiednia diagnozę.
Czy to ważne aby oddychać czystym powietrzem?
Płuca człowieka działają jak filtr (ale w odróżnieniu od samochodu nie możemy go wymienić) dlatego tak ważne jest oddychanie czystym powietrzem.
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponad 3,7 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Badania pokazują , że w Polsce z tego powodu przedwcześnie traci życie ok. 45 tys. osób rocznie. Według Europejskiej Agencji Środowiska, 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Najwyższą pozycję (trzecie miejsce) zajmuje Kraków. Największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest nadmierne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego wywołuje i nasila choroby płuc (POCHP, Astma) i układu krążenia (zawały serca, zaburzenia rytmu serca i udary mózgu). W latach 2009-2012 w skali całej Polski główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 (od 82 proc. do 92,8 proc.) była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych. Pozostałe przyczyny to zanieczyszczenia komunikacyjne (od 5,4 do 7 proc.) i przemysłowe (od 1,8 do 9 proc.). Inaczej jest w dużych aglomeracjach miejskich. Na przykład w Warszawie zanieczyszczenia komunikacyjne stanowiły 63 proc. wszystkich zanieczyszczeń. W trakcie badań wykonanych przez Politechnikę Warszawską i Wojskowy Instytut Medyczny w latach 2008-2012 pt. „Analiza i ocena efektów oddziaływania ruchu drogowego na zdrowia mieszkańców miast”, dr Artur Badyda, dr hab. med. Wojciech Lubiński i dr Piotr Dąbrowiecki wykazali że, mieszkając w Warszawie nad dużymi arteriami komunikacyjnymi 6 razy częściej w badaniach czynnościowych układu oddechowego wykrywano obturację oskrzeli (skurcz, zwężenie oskrzeli) niż w grupie osób mieszkających w czystych ekologicznie rejonach Roztocza. Objawy astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc występowały 3-4 razy częściej u warszawiaków niż u mieszkańców terenów wiejskich. Dobra rada dla osób z rozpoznaną astmą lub POCHP – warto brać pod uwagą miejsce zamieszkania, bo to gdzie się mieszka, często może warunkować typ choroby, który nas dotknie.
Dane nt. szkodliwości mikrocząstek wnikających do płuc wynikają z wielu badań epidemiologicznych oraz eksperymentalnych. Negatywny wpływ PM na układ krążenia może zależeć oprócz rozmiarów pyłów, także od ich składu chemicznego np. zawartości metali, związków organicznych, endotoksyn i innych substancji.
Zasadniczym działaniem PM jest wywoływanie zmian zapalnych wraz z nasileniem stresu oksydacyjnego w całym organizmie. Na uruchomioną kaskadę reakcji patofizjologicznych składają się zmiany w reologii krwi, które sprzyjają zakrzepicy, zaburzeniom rytmu serca, ostrym zdarzeniom naczyniowym zarówno poprzez niestabilność blaszki, jak i długoterminowy rozwój miażdżycy. Dodatkowo znaczenie ma zaburzenie równowagi układu autonomicznego poprzez interakcje PM na neuronowe łuki odruchowe. Do chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza dołączyły choroby układu krążenia (udary, zawały serca, zaburzenia rytmu serca).
Zapraszam do udziału w III Polskich Dniach Spirometrii
Piotr Dąbrowiecki
Szczegóły:
http://www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=180:polskie-dni-spirometrii&catid=3:informacje&Itemid=10