Pierwsze wyniki III Polskich Dni Spirometrii
III Polskie Dni Spirometrii organizowane przez Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia odbyły się między 14-19 września na terenie całej Polski. Inicjatywę wsparło 240 placówek medycznych, w których wykonano ok. 6 000 bezpłatnych badań spirometrycznych, a 20 proc. zgłoszonych do badania pacjentów skierowano do dalszej diagnostyki chorób płuc.
Obchody III Polskich Dni Spirometrii miały na celu edukację społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobami dróg oddechowych. Doktor Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, przypominał, że choroby płuc mają ścisły związek z zanieczyszczeniem powietrza, z powodu którego na świecie umiera rocznie 3,7 mln ludzi,
a w Polsce nawet 45 tysięcy osób każdego roku. Zwracał również uwagę na fakt, że nieefektywne diagnozowanie chorób płuc w Polsce stanowi realny problem, który dotyczy ponad 50 proc. chorych na astmę i aż 80% chorych na POChP.
W ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej w placówkach medycznych, które oficjalnie przystąpiły do programu za pośrednictwem strony internetowej Federacji, można było skorzystać z darmowych badań spirometrycznych, które stanowią podstawowe narzędzie diagnozowania chorób płuc. Akcja była ponadto okazją do edukowania Polaków – zarówno poprzez kształcące przekazy medialne, ale również „na miejscu” – w gabinetach:
- Osoby palące tytoń były edukowane jak rzucić palenie, wykonywały test motywacji i test uzależnienia. Dodatkowo, pacjenci z już rozpoznaną astmą i POCHP otrzymywali broszury informujące o chorobie i o sposobach skutecznego leczenia – informuje doktor Piotr Dąbrowiecki.
- Akcja przebiegła bardzo sprawnie. 240 placówek medycznych wykonało około 6 000 badań spirometrycznych, co stanowi naprawdę dużą skalę. Co ważne, około 20% pacjentów poddanych spirometrii, dostało skierowanie do dalszej diagnostyki obturacyjnych chorób płuc – dodaje.
Oprócz dużego zaangażowania placówek medycznych, można było zaobserwować dużą aktywność mediów – ogólnopolskich i regionalnych – na polu informowania o inicjatywie, jak również o istocie spirometrii i chorobach płuc. W ciągu tygodnia, na który przypadała akcja, łącznie ukazało się ponad 520 publikacji ją wspierających.
Aktualnie wszystkie zarejestrowane placówki raportują szczegółowo przebieg akcji, przesyłają ankiety wraz z wynikami badań spirometrycznych, które zostaną podsumowane i bardziej szczegółowo omówione przy okazji obchodów Światowego Dnia POChP w listopadzie br. Uzyskane dane pozwolą na zaktualizowanie statystyk dotyczących ryzyka zagrożenia wystąpienia oraz występowania astmy
i POChP w Polsce oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na ryzyko wystąpienia obturacyjnych chorób płuc.
Więcej informacji na temat III Polskich Dni Spirometrii znajduje się na stronie Federacji: www.astma-alergia-pochp.pl