VIII Konferencja im. W. Lubińskiego „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” w WIM już 20 kwietnia 2018 r.
Czy mamy świadomość jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie, jakie są konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza, jakie schorzenia już stały się faktem na skutek długotrwałej ekspozycji na smog? Te i inne pytania stawiają sobie naukowcy, eksperci z zakresu medycyny, inżynierii środowiska i zdrowia publicznego podczas ósmej już edycji konferencji naukowej „Dum Spiro Spero” im. gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego - 20 kwietnia 2018 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Wojskowy Instytut Medyczny wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc i Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zapraszają do pochylenia się nad tym problemem podczas ósmej już edycji konferencji naukowej „Dum Spiro Spero” im. gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego - 20 kwietnia 2018 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, które dotyczy każdego z nas. Statystyki nie pozostawiają złudzeń, powietrze nas truje. Według WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, tlenki azotu, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki skutkuje skróceniem średniej długości życia. Nawet krótka ekspozycja na ich wysokie stężenia powoduje wzrost liczby zgonów oraz wzrost ryzyka hospitalizacji. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego wywołuje i nasila choroby płuc (POCHP, astma, alergie) i układu krążenia (zawały serca, zaburzenia rytmu serca i udary mózgu). Dodatkowo oddychanie zanieczyszczonym powietrzem dwukrotnie zwiększa ryzyko infekcji układu oddechowego. To czym oddychamy wprost przekłada się na to jak często i jak długo chorujemy.
Już od 8 lat prowadzimy otwartą dyskusję i wymianę poglądów oraz doświadczeń, przedstawiamy najnowsze badania oraz doniesienia naukowe prowadzone w Polsce i zagranicą. Konferencja im. W. Lubińskiego „Dum Spiro Spero” to unikalne wydarzenie naukowe, które skupia wybitnych naukowców, ekspertów i praktyków podejmujących ten trudny temat.
Mijający rok przyniósł wprowadzenie regulacji antysmogowych, których pozytywne efekty z pewnością będziemy mogli zaobserwować dopiero za kilka lat. W Polsce problem jakości powietrza to wciąż ogromne wyzwanie dla rządu, samorządowców, organizacji pozarządowych, naukowców i lekarzy. Konieczne jest systematyczne zwiększanie świadomości społecznej w zakresie skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Konferencja Dum Spiro Spero i organizowany w jej ramach konkurs na najlepsze publikacje nt. wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia to jedna z odpowiedzi na potrzebę i konieczność podejmowania działań w tym zakresie.
W tym roku patronat honorowy nad konferencją objęli:
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki
oraz Dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce dr n. med. Paulina Karwowska.
Zapraszamy do udziału w konferencji 20 kwietnia 2018 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym. Udział jest bezpłatny, lekarze mogą otrzymać cztery punkty edukacyjne.
Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znajdują się tutaj: https://wimcon.wim.mil.pl/zanieczyszczeniepowietrza/
Opracowano na podstawie materiałów dr. hab. inż. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej i dr. n. med. Piotra Dąbrowieckiego z Wojskowego Instytutu Medycznego.