Profilaktyka raka jelita grubego! Sprawdź, czy możesz skorzystać?
Trwają bezpłatne badania profilaktyczne dotyczące raka jelita grubego. To drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Aby zmniejszyć liczbę zachorowań i zgonów będących skutkiem tej choroby, Wojskowy Instytut Medyczny włączył się w akcję. Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia został skierowany do ściśle określonej grupy Polaków. Sprawdź czy możesz skorzystać? Przekaż innym – niech mają szansę lepiej zadbać o własne zdrowie!
Z programu mogą skorzystać wyłącznie niektóre grupy pacjentów. Zostały one bardzo ściśle określone przez Ministerstwo Zdrowia, szpital nie ma możliwości ich zmiany. Ponieważ to badania profilaktyczne, mogą w nich wziąć udział osoby:
* Mające od 50 do 65 lat, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie miały krwawienia z przewodu pokarmowego, nie zaobserwowały krwi w kale, z nieznanych przyczyn nie wystąpiły u nich biegunki lub zaparcia, z nieznanych powodów nagle nie schudły lub nie miały objawów anemii.
* Mające od 40 do 49 lat, które nie chorują na raka jelita grubego, ale w najbliższej rodzinie miały kogoś z takim nowotworem i nie zaobserwowały u siebie wyżej wymienionych objawów.
Do badania nie zostaną kwalifikowane osoby, u których w ciągu ostatnich 10 lat wykonano kolonoskopię.
Zgłoszenia na badania prowadzone w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00, w Klinice Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych (V piętro). Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 887-892-443.
Warunkiem przystąpienia do programu jest poprawne wypełnienie ankiety przygotowanej przez organizatora. Można ją wypełnić w Klinice Gastroenterologii WIM lub pobrać ze strony internetowej programu (http://pbp.org.pl/wp-content/uploads/2019/08/Ankieta_przed_badaniem_OP_2019_poprawiona.pdf), a po wypełnieniu przesłać na adres e-mailowy: wam.pbp@gmail.com. Każdy uczestnik bezpłatnie otrzyma preparat niezbędny do przygotowania się do badania. Pozwala to zaoszczędzić ok. 60 zł.
Więcej o programie na stronie internetowej.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.
Trzeba pamiętać, że ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i – o ile to możliwe - ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o 60-90 proc.