Medycyna w Mundurze
Kompleksowa oferta dla wojska
W czasie Międzynarodowego Salonu Obronnego w Kielcach chcemy zaprezentować ofertę WIM adresowaną do wojska. Znając swoją rolę w systemie, proponujemy kompleksowe rozwiązania, od leczenia żołnierzy, poprzez podnoszenie ich kwalifikacji na kursach i szkoleniach, do prowadzenia badań naukowych, dzięki którym żołnierze będą lepiej przygotowani do działań na współczesnym polu walki – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
– Obserwujemy dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość i dostosowujemy modele działań do potrzeb wojska. Przykładem jest opieka nad poszkodowanymi na polu walki. Gdy rozpoczynały się misje w Iraku i Afganistanie, WIM był do nich przygotowany, jak cała armia. Nie najlepiej. Dlatego pierwsi ranni trafiający na Szaserów często słusznie utyskiwali na sposób traktowania. Ale wyciągnęliśmy wnioski. Powołałem pełnomocnika ds. weteranów, opracowaliśmy wytyczne dotyczące jakości opieki nad weteranami. To przyniosło doskonałe efekty. Podobnie podchodzimy do innych wyzwań.
Ważnym zadaniem są programy profilaktyczne. Podczas MIL-SCORE (programu profilaktyki chorób układu krążenia) przebadaliśmy kilka tysięcy ludzi. Wielu z nich uratowaliśmy zdrowie, niektórym życie. Niestety przed kilku laty program został zawieszony. Czekamy na decyzje naszych przełożonych, które go przywrócą – kontynuuje gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
W folderze, który kolportowany będzie na stoisku WIM, znalazła się również opinia gen. bryg. dr. inż. Sławomira Drumowicza, dowódcy Wojsk Specjalnych, który od lat blisko współpracuje z WIM.
- Jako oficer, a potem dowódca jednostek specjalnych, zawsze otrzymywałem natychmiastową pomoc ze strony specjalistów ze szpitala kierowanego przez gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka. Dzięki temu moi podwładni mogli wrócić do służby wojskowej nawet po bardzo ciężkich urazach, wynikających z udziału w misjach zagranicznych, ćwiczeniach oraz z codziennej służby.
Żołnierze Wojsk Specjalnych cenią podnoszące umiejętności szkolenia medyczne oraz poszerzające specjalistyczną wiedzę konferencje, organizowane w WIM.
Bardzo wysoko oceniam potencjał naukowy Instytutu oraz innowacyjność w podejściu do programów badawczych, projektów badawczych, które wspólnie prowadzimy i planujemy wdrażać. Dzięki temu wojsko może zyskać nowy sprzęt, a żołnierze - niedostępne wcześniej kompetencje.
Moje doświadczenia uprawniają mnie do krótkiego stwierdzenia: mamy Wojskowy Instytut Medyczny - ośrodek o unikatowym potencjale, korzystajmy z niego – mówi Dowódca Wojsk Specjalnych.
Zapraszamy do Hali B na nasze stoisko B17 oraz na B64 (organizowane wspólnie z innymi podmiotami Wojskowej Służby Zdrowia).